اشتباه ، مسئله ، مشکل برخورد نحوه برخورد

اشتباه ، مسئله ، مشکل: برخورد نحوه برخورد مجلس شورای اسلامی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد / سیف

ابرنا به نقل از مدیر کل بانک مرکزی گزارش داد: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد و بعضی نیز به آن دامن زدند.

التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد / سیف

سیف: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد

عبارات مهم : بازار

ابرنا به نقل از مدیر کل بانک مرکزی گزارش داد: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد و بعضی نیز به آن دامن زدند.

التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد / سیف

«ولی الله سیف» روز شنبه در اجلاس هم اندیشی مدیران ارشد دولت، در محل سالن اجلاس سران، با بیان اینکه در چهار سال گذشته، بازار ارز اوضاع باثباتی داشت، افزود: از نیمه دوم سال ٩6 التهابات بازار ارز شروع شد که بعضی عوامل موثر بر آن، روشن است که می توان گفت و بعضی را هم نمی توان گفت.

وی قیمت ارز را تابعی از واقعیت های اقتصادی و تعادل عرضه و تقاضا دانست و افزود: در شرایطی که تعادل بین عرضه و تقاضا وجود دارد، التهاباتی را شاهد بودیم.

ابرنا به نقل از مدیر کل بانک مرکزی گزارش داد: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد و بعضی نیز به آن دامن زدند.

سیف نقش بانک مرکزی را جلوگیری از هیجانات کوتاه مدت دانست و از نبود نظارت و مواظبت از ارز صادراتی که صرف کالاهای قاچاق می شود، وجود استثنائات جهت واردات کالا از کانال های رسمی و خارج از چارچوب سیاست های خارجی کشور همچون مناطق آزاد، استفاده از ارز جهت انتقال سرمایه ها جهت خارج از کشور، محدودیت دولت در استفاده از بانک های بین المللی به علت تحریم و نیاز به نقدینگی و تسویه حساب از طریق استفاده از اسکناس، کیفیت تولیدات داخلی و اقبال هموطنان در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی و در بخش گردشگری مقاصد خارج از کشور جذابیت بیشتری دارد و فضاسازی دشمن های خارج از کشور و دستمایه قراردادن این فضاسازی ها در داخل به عنوان بعضی از دلایل ناآرامی های اخیر در بازار نام برد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین راجع به ضرورت اتخاذ تصمیم یکسان سازی قیمت ارز به وسیله دولت گفت: برگرداندن آرامش به بازار ارز، تامین نیاز واقعی جامعه در بخش کالایی و خدماتی، فراهم آوردن شرایط پایدار در جامعه جهت فعالیت اقتصادی و مصون سازی کشور در برابر تهدیدات خارجی از ضرورت های این تصمیم است.

وی افزود: ساماندهی و براق سازی تجارت خارجی کشور و انتقال سریع منابع ارزی که سرمایه ملی است و باید با دقت صرف رشد و شکوفایی اقتصادی کشور شود از دیگر ضرورت های اتخاذ تصمیم یکسان سازی ارز اشت.

التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد / سیف

سیف همچنین راجع به شاخصه های سیاست تازه ارزی گفت: نظام ارزی قیمت شناوری است و ثابت نیست و متناسب با رقم متغیرهای اقتصادی عوض کردن می کند، هدایت واردات کالاها و خدمات از کانال های رسمی، انتقال ارز ناشی از صادرات به تناوب اقتصادی، اطمینان از تخصیص منابع ارزی براساس اولویت های موجود، جلوگیری از مصرف منابع ارزها قاچاق و خروج سرمایه از کشور، عدم زیاد کردن قیمت کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی از طریق تامین تفاوت ریالی قیمت ارز مربوطه به وسیله دولت از جمله شاخصه های سیاست ارزی تازه است.

وی همچنین راجع به سامانه نیما گفت: سامانه نیما یک نظام یکپارچه مدیریت ارزی با توانایی تنظیم شوندگی و سیاست گذاری است که تمامی منابع و مصارف ارزی در یک جا جمع می شود و براساس ترجیحات متقاضی و اولویت های سیاستگذار عرضه و تقاضای ارز با هم برابری می کند.

ابرنا به نقل از مدیر کل بانک مرکزی گزارش داد: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد و بعضی نیز به آن دامن زدند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه ساختار این سامانه براساس چهار بازیگر عمده شکل می گیرد، افزود: واردات کنندگان کالا و خدمات به عنوان متقاضی ارز، صادرکنندگان دولت و خدمات مشمول بر دولت به عنوان صادرکننده نفت و عرضه کننده ارز کشور، واسطه گران مشمول بر بانک ها و صرافی ها که منابع را از سمت عرضه کنندگان به متقاضیان هدایت می کنند و در نهایت سیاستگذار ارزی براساس آینده نگری منابع و مصارف، نرخ، اولویت ها و ثبت مصارف از طریق سامانه تحت کنترل دارد .

وی افزود: نیما یک ابزار اطلاعاتی جهت رصد لحظه ای بازار ارز است که امکان سیاسگذاری فوری و مداخلات موثر را فراهم می کند.

التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد / سیف

سیف راجع به شاخصه های سامانه نیما گفت: داده ها و اطلاعات کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز را فراهم می کند، فرآیند تامین منابع و تخصیص ارز در یک ساختار شکل می دهد، علاوه بر پوشش نیازهای کلان مربوط به نیازهای اجرایی توانایی پوشش نیازهای کل مردم را نیز داراست و رویکرد واکنشی سیاستگذار به رویکرد کنشی تبدیل می شود و با سامانه جامع تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتباط دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه آرامش پیش نیاز شروع حرکت و تحقق رشد اقتصادی هست، گفت: در پنج سال گذشته با جود آرامش اقتصادی شاهد خروج از رکود اقتصادی بودیم و در سال 95 به رشد اقتصادی 12.5 درصد رسیدیم.

وی افزود: در سال 96 نیز رشد بالای چهار درصد نیز قطعی است و این شاخصه مثبتی است که باید به آن توجه کنیم و جهت تحقق این دستاورد همه عوامل با هم همکاری کرده اند.

سیف راجع به کارها انجام شده است در سال گذشته گفت: پارسال توانستیم به نشانه بزرگ که بازار پولی مصون از فعالیت های آسیب زشت و غیرمجاز هست، دست یابیم و اگر این اقدام سه یا چهار سال سریعتر انجام می شد هزینه کمی جهت ما داشت هرچند باید توجه کنیم که اگر دیرتر از این نیز انجام می شد هزینه سنگینی داشت.

وی با تقدیر از همکاری دستگاه های امنیتی با بانک مرکزی گفت: پارسال تلاش کردیم مسئله بسیاری از سپرده گذاران در این موسسات را برطرف کنیم و درصدد هستیم منابع جدیدی از این موسسات را شناسایی کنیم تا مسئله سپرده گذارانی که مبلغ بیشتری سپرده داشتند نیز برطرف شود.

رئیس کل بانک تاکید کرد: مساله بانک ها و موسسات مجاز از مهمترین اقداماتی است که دولت و همه قوا باید متمرکز شود تا نظام بانکی از چالشی که با آن روبه روست رهایی یابد البته جای نگرانی نیست و در سال های گذشته کارها مثبتی انجام شده است است.

اجلاس هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید با حضور رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهوری، وزرای دولت و مدیران ارشد در سالن اجلاس سران برگزار شد.

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | سیاست | مرکزی | منابع | اقتصادی | رکود اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs